PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY >
Biała lista podatników VAT
Biała lista podatników VAT – obowiązek sprawdzania kont bankowych kontrahenta
Od 1 września 2019 r. dostępny jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w postaci elektronicznej wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Posługując się tym wykazem, podatnicy będą mogli sprawdzić numery rachunków bankowych swoich kontrahentów. KAS utworzył rejestr firm, który jest dostępny dla online pod adresem podatki.gov.pl:
Biała Lista Podatników VAT
.
Od 1 stycznia 2020 r. brak zapłaty na rachunek wskazany w wykazie prowadzonym przez Szefa KAS będzie skutkował odpowiedzialnością solidarną nabywców towarów i usług za zaległości podatkowe dostawcy lub usługodawcy w VAT w części proporcjonalnie przypadającej na błędnie opłaconą dostawę towarów lub świadczenie usług (art. 117ba § 1 dodany od 1 stycznia 2020 r. do Ordynacji podatkowej). Dotyczyło to będzie płatności za fakturę powyżej 15 000 zł.
Uwaga- Gdy od 1 stycznia 2020 r. dokonamy zapłaty na rachunek inny niż w wykazie, mamy 3 dni na zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego podatnika, który wystawił fakturę.
Ważne stanie się weryfikowanie numerów rachunków w wykazie i zapłata na rachunki tam wskazane.
Jeżeli podatnik stwierdzi, że podany przez kontrahenta numer rachunku bankowego jest inny niż ten wynikający z wykazu, powinien wyjaśnić tę kwestię, zanim dokona zapłaty. Jeżeli jednak podatnik dokona zapłaty na rachunek inny niż zawarty w wykazie na dzień przelewu, to jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności solidarnej będzie złożenie zawiadomienia o zapłacie należności na ten inny rachunek do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu (art. 117ba § 3 dodany od 1 stycznia 2020 r. do Ordynacji podatkowej). To jednak dodatkowy obowiązek informacyjny obarczony ustawowym terminem. Z tego powodu lepiej na bieżąco kontrolować, na jaki rachunek będą przelewane należności.
Skorzystanie z wykazu pozwala na zyskanie pewności, że rachunek podany na fakturze faktycznie należy do kontrahenta, który nam go podał i został zgłoszony do urzędu.
Uwaga- Przed 1 stycznia 2020 r. podatnicy powinni sprawdzić w wykazie swoje rachunki bankowe - czy są aktualne. Jeśli nie, to należy złożyć aktualizację NIP-2 albo NIP-7 lub formularzy korzystajac z CEiDG.
Wykaz będzie aktualizowany na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę.
Uzyskanie informacji w rejestrze ma być możliwe na wybrany dzień i do 5 lat poprzedzających rok, w którym dany podmiot był sprawdzany. Wyjątkiem będą dane identyfikacyjne podatnika (nazwa, NIP, REGON) oraz jego status jako podatnika VAT, które będą udostępniane według stanu na dzień sprawdzenia.
Zapraszamy także do zapoznania się z
naszymi pozostałymi artykułami w Poradniku Przedsiębiorcy.
Źródło:
uart. 96b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1520
Opracowała: Justyna Pawlak-Fornal
Dodano 13-09-2019
TAGI: split payment . zmiany VAT 2019 . mechanizm podzielonej płatności od listopada 2019